SMF do ruky – září 2016 – speciál USA 2

Je tu druhá (a závěrečná) část speciálu věnovaného USA. V tomto čísle si můžete přečíst o filmu Tahle země není pro staré, seriálu Pan Am, o Jimu Jarmuschovi a bratrech Coenových a herci Robertu Dawneym Jr.

Tahle země není pro starý  (2007)

(napsala Sally-Ann Olson)

Naprosto neuvěřitelný film bratrů Coenových byl natočený podle stejnojmenné knihy Cormaca McCarthyho v roce 2007. Drží se poměrně dobře předlohy, pouze postavě policisty Bella, který je jakýmsi průvodcem celým dějem, je věnováno méně místa. V knize totiž uvádí každou kapitolu. Film získal v roce 2008 hned čtyři Oskary – nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Javier Barden) a nejlepší adaptovaný scénář.

Děj se odehrává v Texasu v létě 1980. Llewelyn Moss (Josh Brolin) na lovu náhodou natrefí na postřílené mafiány. Na místě činu najde balík drog a dva a půl milionů dolarů v kufříku. Peníze si vezme domů, ale v noci se vrací zpět. Snad ukrást drogy, snad pomoci zraněnému překupníkovi. Bohužel tam není sám – potká se s majiteli oněch dvou a půl milionů dolarů. Podaří se mu sice uniknout, dostane se však do nepříjemné situace, do níž zatáhne i svou ženu – stane se z nich lovná zvěř. V patách jim je totiž chladnokrevný nájemný zabiják Anton Chigurh (Javier Barden). A tyto tři se snaží dohnat policajt Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones) – chce chytit Chigurha a zachránit životy Mossovi a jeho ženě.

Anton Chigurh

Tento film mi přišel zvláštní hlavně tím, že jsem se nedokázala rozhodnout, komu fandit. Bellovi, aby dostal svého vraha a poslal ho tam, kam patří, na elektrické křeslo? Nebo Mossovi, který sice nemá zkušenosti z druhé strany zákona, ale rychle se učí a rozhodně není hloupý? Nebo dokonce Chigurhovi, protože ačkoliv byla jeho cesta lemována mrtvolami, svým vlastním způsobem dával lidem šanci zachránit si život a respektoval své protivníky (v jedné scéně má možnost zabít Bella, ale neudělá to)? Z těchto tří nakonec jeden zemře – nebudu prozrazovat kdo, ať máte aspoň nějakou motivaci se na film podívat (lze ho nalézt například na uložto v češtině i angličtině).

Llewelyn Moss s manželkou Carlou Jean

Oproti knižní předloze byly samozřejmě některé scény vynechány. Už jsem psala o vyprávění Bella na začátku každé kapitoly, z nichž se do filmu dostal jen zlomek. Některé rozhovory byly zkrácené, nebo se repliky z nich objevily ve filmu na jiném místě. Pár scén úplně zmizelo – ale tak to je snad u každé adaptace. Na plátno se prostě nevejde všechno, pokud má mít  film rozumnou délku. Knihu je také možné nalézt na internetu, ale pouze v angličtině. Doporučuji ji přečíst pouze pokud umíte dobře anglicky – Cormac McCarthy totiž píše velice svérázným stylem (přesně tak, jak lidé mluví, bez interpunkce, nespisovně, bez uvozovek u přímé řeči) a občas je pro nerodilého mluvčího docela složité se orientovat (ano, knihu jsem si sehnala a přečetla během dvou dnů – tak moc mě film bratrů Coenů oslovil).

Tommy Lee Jones tu opět ukázal, že je to Pan Herec, přestože nedostal tolik prostoru. Josh Brolin hrál také dobře, škoda jen, že role drsných kovbojů nenabízí příliš prostoru pro kreativitu. Javier Barden jako Chigurh je ale oba prostě převálcoval. Bardena jsem viděla poprvé v tomto filmu a byla jsem jím ohromená. Z Chigurha v jeho podání mi běhal mráz po zádech, zároveň mi byl však sympatický a nemohla jsem se přinutit mu přát smrt. To, že se nejedná o nějakého bezvýznamného herce, potvrzuje Oskar získaný za roli právě v tomto filmu, a další dvě nominace na Oskara (nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Biutiful v roce 2011 a nejlepší herec v hlavní roli ve filmu Než se setmí v roce 2001).

Ed Tom Bell

 

Jim Jarmusch

(napsala Yuina Hauptman)

jim3

Chtěla bych Vám představit punk-rockera mezi světovými filmaři.

James Roberto “Jim” Jarmusch se narodil 22.ledna 1953 v Akron/Cuyahoga Falls, Ohio. Je považován za vůdčí osobnost amerického nezávislého filmu. Jeho povolání je nejen režisér, ale také scénárista, herec, filmový producent a hudebník. Natočil dvě alba spolu s nizozemským loutnistou Jozefem van Wissemem nazvaná Concerning the entrance into eternity a The mystery of heaven. Hraje na kytaru v kapele Sqürl, s níž složil soundtracky k oběma svým posledním filmům. Jeho partnerkou je herečka Sara Driver.

Jim se narodil ve městě Cuyahoga Falls ve státě Ohio, jeho kořeny z otcovy strany sahají až k nám do Čech. Jeho matka pracovala jako filmová kritička a právě spolu s ní často navštěvoval filmová představení. Vystudoval Cuyahoga Falls High school a pak Northwestern University (severozápadní univerzita) Evanston/Chicago, Illinois. Po vysoké se přestěhoval do Chicaga, kde chtěl studovat žurnalistiku, ale protože odmítal chodit na kurzy, byl požádán, aby z univerzity odešel. Poté si podal přihlášku na newyorskou Columbia University. Chtěl se stát básníkem, studoval anglickou a americkou literaturu. Po ukončení školy se přihlásil na prestižní filmovou školu Tisch school of the ARTS v New Yorku. Byl přijat a na konci 70.let patřil, spolu s dalšími tvůrci, k alternativní kulturní scéně, která se zformovala okolo klubu CBGB. Na konci školy dostal příležitost pracovat s režisérem filmů noir Nicholasem Rayem. Jim završil studium se svým prvním filmem Trvalá dovolená. Jeho druhý celovečerní film Podivnější než ráj se stal předobrazem moderních nezávislých filmů a získal ocenění na filmových festivalech.

jim4

Pokud se budete probírat Jarmuschovou filmografií, tak stojí za pozornost:

Podivnější než ráj (1984)
Mimo zákon         (1986)
Tajuplný vlak         (1989)

jim tajupny vla

Mrtvý muž         (1995)

jim dead man

Ghost Dog-Cesta samuraje (1999)

jim ghost-dog

Zlomené květiny   (2005)
Přežijí jen milenci (2013)

jim přežijí jen milenci

Paterson (2016)

Ocenění si získal se svými filmy na některých filmových festivalech.

Sunadance FF
1985 – Podivnější než ráj

MFF Cannes
1984 – Podivnější než ráj
1989 – Tajuplný vlak
1993 – Káva a cigarety III. – Někde v Kalifornii
2005 – Zlomené květiny

 

Robert Downey Jr.

(napsala Rose Elizabeth Angel)

Robert Downey Jr. je známý americký herec. Během několika posledních let se stal jedním z nejoblíbenějších a nejlépe placených herců v USA, přesto si v životě prožil více než většina obyčejných lidí.

Robert Downey Jr. se narodil 4. dubna 1965 v New Yorku. Jeho matkou byla herečka Elsie Downey a otcem režisér Robert Downey Sr. . Kvůli slávě svých rodičů vyrůstal Robert již od malička ve světě slavných. Poprvé se před kamerou objevil v pěti letech v otcově filmu Pound. Začal být častěji obsazován. Odjel studovat do Londýna klasický balet, odtud byl ale po třech měsících vyloučen kvůli problémům s drogami a cigaretami. Vrátil se tedy zpět do USA a začal studovat školu v Santa Monice. Tam jeho problémy pokračovaly a po roce byl vyloučen. V roce 1984 se objevil ve filmu Prvorozený, při jehož natáčení se setkal se Sarah Jessicou Parker a následujících sedm let s ní žil. Během roku 1987 si zahrál ve filmech Sukničkář a Feťáci hlavní postavy, zajímavostí je, že oba filmy byly velmi podobné Robertovu tehdejšímu životnímu stylu. Prvním významným milníkem v jeho kariéře byla role v Air America po boku Mela Gibsona. Tam si ho všimlo více lidí a následně v roce 1992 si zahrál hlavní roli v Chaplinovi. Za tu byl nominován na Oscara a na Zlatý Glóbus a získal ocenění BAFTA. V tomtéž roce si také vzal za manželku modelku Deborah Falconerovou a o rok později se jim narodil syn Indio. Posledním otcovým režírovaným filmem, ve kterém Robert hrál, byla Láska na druhý dotek. Ten do kin přišel roku 1997 a bohužel nesklidil moc úspěchu. V roce 1999 byl znovu zadržen policií a poslán na rok do vězení. Po propuštění získal roli v seriálu Ally McBealová, za kterou nakonec získal i Zlatý Glóbus. V roce 2003 se s ním rozvedla jeho první žena.

Při natáčení Gothiky se setkal s producentkou Susan Levinovou. Tím započal celý jeho nový život. Robert začal cvičit jógu, kung-fu a meditovat. Všechny své drogy vyhodil a znovu se jich již nedotkl. V roce 2007 se objevil po boku Marka Ruffalo a Jake Gyllenhaala ve filmu Zodiac. V roce 2008 se objevil hned ve dvou filmech, které předznamenaly jeho úspěch. Prvním byla Tropická bouře, za kterou byl nominován na Oscara. Druhým filmem je pravděpodobně všem známý Iron Man. Ten Roberta  Downey Jr. vyšvihl mezi známé herce. Toto postavení ještě upevnil filmem Sherlock Holmes, za kterého získal Zlatý Glóbus. Během následujících pěti let se objevil hned v několika dobře hodnocených snímcích: Iron Man 2, Sherlock Holmes: Hra stínů, Avengers, Iron Man 3, Soudce a Avengers: Age of Ultron. V roce 2012 se mu narodil syn Exton a v roce 2014 dcera Avri. Letos na jaře jsme ho mohli vidět v pokračování Captain America: Civil War, kde se znovu objevil po boku svých kolegů. V současné době natáčí film Spider-man: Homecoming.

Robert Downey Jr. je už mnoho let čistý, žije šťastným rodinným životem se svojí ženou Susan a vychovává dvě děti. Bohužel jeho nejstarší syn Indio zdědil drogovou závislost po otci a před dvěma lety byl dokonce zadržen policií.

Pan Am

(napsala Yuina Hauptman)

 pan am1

Příjemný retro look seriálu Vás přenese do sladkých šedesátých.

Seriál z roku 2011, který by se dal zařadit jako dobové drama. Režie se zhostilo více režisérů, např. John Forten, Thomas Schlamme a další. Jedním z tvůrců námětu je Jack Orman. Pan Am má 14 epizod a délka každé je 43 minut.

pan am8

Seriál se točí okolo Pan America World Air, jinak známé pod názvem Pan Am. Byla to jedna z největších leteckých společností v USA, od třicátých let 20. století až do svého zániku v roce 1991. Vrcholné období společnosti bylo v 60.letech, kam je umístěn i seriál. V Pan Am sledujeme osudy letušek a pilotů této společnosti na začátku éry proudových letadel. První epizoda měla premiéru na americké televizní stanici ABC 25.září 2011. Dne 11.května 2012 byl seriál ukončen.

Pan Am odvysílala TV NOVA, později na NOVA Cinema. V hlavních rolí se představili Christina Ricci a Mike Vogel.

PAN AM - "1964" - Life has changed on a dime for the crew of Pan Am. Since President Kennedy's assassination and as New Year's Eve approaches for the start of 1964, everyone's lives are hurtling towards new starts: Colette is caught up in a whirlwind courtship with a foreign prince, and Dean is still kicking himself over losing her; Amanda and Ted's wedding plans are racing forward, thrilling his family, but making him more nervous by the day; Kate's spy supervisor, Richard, is shot and she tries to figure out whether he or someone else is a double agent -- He warns her that the first person to ask her how he is doing will be the double agent, but the first person who does is the one person she never imagined; and Amanda makes Laura a startling offer. Meanwhile, Broyles puts Maggie in a life-threatening position-which sparks a major attraction to him -- Laura forges on, still loving the man she can't have, and Dean is put on trial for the decisions he made during the Haiti landing, on the Season Finale of "Pan Am," SUNDAY, FEBRUARY 19 (10:01-11:00 p.m., ET), on the ABC Television Network. (ABC/ERIC LIEBOWITZ) CHRISTINA RICCI, DARREN PETTIE

Děj nás přivádí do 60.let v USA. Hlavními představiteli jsou pracovníci letecké společnosti. Máme možnost sledovat začátky cestování po kontinentech, které se díky Pan Am stává dostupné pro širokou veřejnost. Většina děje se odehrává na palubě letadla. Každá epizoda se odehrává v jiné zemi. Seriál se netočí jen kolem cestování, ale jsou tam také složité romantické zápletky, spolupráce s americkou špionážní službou a problémy té doby (názory, politika).

Na tento retro kousek jsou rozporuplné názory. Někomu se líbí, protože představuje pro diváka neznámé prostředí letecké společnosti a zlaté pozlátko šedesátek, ale někomu připadá jako naivní seriál. Můj názor na seriál je pozitivní. Za prvé oceňuji výpravu, opravdu se povedla a divák se ocitne ve zlatých časech. Dále se mi líbí námět, odehrávající v prostředí, které pro nás není tak známé. Dalším plus je obsazení hlavních postav – i méně známí herci se rolí zhostili na výbornou.

PAN AM - Passion, jealousy and espionage... They do it all - and they do it at 30,000 feet. The style of the 1960s, the energy and excitement of the Jet Age and a drama full of sexy entanglements deliciously mesh in this thrilling and highly-original new series. "Pan Am" stars Christina Ricci ("Penelope") as Maggie, Kelli Garner ("Going the Distance") as Kate, Karine Vanasse ("Polytechnique") as Colette, Margot Robbie ("Neighbours") as Laura, Jonah Lotan ("24") as Dean and Michael Mosley ("Justified") as Ted. Jack Orman ("ER," "Men of a Certain Age,"), Tommy Schlamme ("The West Wing," "Parenthood," "Mr. Sunshine") and Nancy Hult Ganis ("Akleeh and the Bee") are the executive producers of "Pan Am." Orman is also the writer, with Schlamme directing. "Pan Am" is produced by Jack Orman Productions, Out of the Blue Entertainment and Shoe Money Productions in association with Sony Pictures Television. (ABC/BOB D'AMICO) KELLI GARNER, MARGOT ROBBIE, JONAH LOTAN, CHRISTINA RICCI, MICHAEL MOSELEY, KARINE VANASSE

 

Obsazení hlavních rolí:
Christina Ricci – Maggie
Margot Robbie – Laura
Mike Vogel – Dean
Kelli Garner – Catherine
Karine Vanass – Colette
Michael Mosley – Ted
Annabelle Vallis – Bridget
David Harbour – Roger Anderson

Epizody:

  1. Pilot
  2. We´ll always have Paris
  3. Ich bin ein Berliner
  4. Eastern exposure
  5. One coin in a fountain
  6. The genuine article
  7. Truth or dare
  8. Unscheduled departure
  9. Kiss kiss bang ban
  10. Secrets and lies
  11. Diplomatic relations
  12. New frontiers
  13. Romance Languages
  14. 1964

Joel a Ethan Coenovi

(napsala Sally-Ann Olson)

Joel a Ethan Coenovi jsou scenáristickým a režisérským americkým duem. Joel David se narodil v roce 1954 a Ethan Jesse v roce 1957. Vyrůstali na předměstí Minneapolis v Minnesotě v židovské rodině. Filmy začali natáčet už jako děti. Joel si sekáním trávníků vydělal peníze na kameru Vivitar Super 8, s níž pak oba bratři natáčeli krátké remaky filmů, jež viděli v televizi, s jejich kamarádem Markem Zimeringem v hlavní roli. Joel studoval filmařinu na univerzitě v New Yorku, po jejímž ukončení pracoval jako asistent producenta krátkých komerčních filmů a hudebních videí. Zde se naučil střihačské práci. Ethan vystudoval filozofii na Princetonské univerzitě a pak se přidal ke svému staršímu bratru ve filmařském průmyslu.

Převzáno z www.salon.com (credit: Reuters/David Mcnew)

Dohromady byli oba 15x nominováni na Oskara (13x jako pár a po jedné nominaci pro každého z nich zvlášť), hlavní cenu získali 4x (nejlepší původní scénář za film Fargo a tři ocenění za film Tahle země není pro staré – nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší adaptovaný scénář).

Ve filmařském průmyslu se už pohybují více než 30 let. Oba bratři píší scénáře i režírují svoje filmy společně, ačkoliv až do roku 2004 byl jako režisér uváděn pouze Joel a jako producent Ethan. Pokud se podílejí na střihu, používají pseudonym Roderick Jaynes. Vlastní také producentskou firmu Mike Zoss Production, která stojí za všemi jejich snímky počínaje filmem Bratříčku, kde jsi?

Joel a Ethan Coenovi přispěli k mnoha filmům pouze scénářem a nebo spolupracovali s dalšími scénáristy a režiséry, v tomto článku se však zaměřím jen na filmy, na jejichž vzniku se podíleli výhradně oni dva (tj. scénář i režie).

Jejich prvním společným filmem byl Blood Simple (Zbytečná krutost, 1984), ponurý film o majiteli baru Martym, který si najme soukromého detektiva, aby zabil jeho ženu Abby a jejího milence Raye. Tento film ukazuje směr jejich budoucích děl – dějové zvraty ve zdánlivě jednoduché zápletce, černý humor, vizuálně vyprávěný příběh (tzv. mise en scene). V tomto filmu debutovala Frances McDormandová, Joelova manželka, která se objevuje i v jejich dalších filmech (např. Raising Arizona, Fargo, Muž, který nebyl). V Blood Simple se zápletka zamotává, když najatý detektiv předloží svému zaměstnavateli zfalšované důkazy o splnění zakázky. Majitel baru si fotografie ponechá, aniž by to detektiv tušil – takže se později musí vrátit a Martyho zabít, fotografie se mu však nepodaří nalézt. Zdánlivě mrtvého majitele baru najde Ray. Domnívá se, že ho zabila Abby, a aby ji ochránil, muže odveze na pole a zakope ho do země (zaživa). Detektiv pak honí oba milence, aby získal ony falešné fotografie – Raye zastřelí, sám však zemře rukou Martyho manželky, která celou dobu vůbec netuší, co se děje, a do poslední chvíle si myslí, že se ji snaží zabít její manžel.

První společný film bratrů Coenových Blood Simple

V podobném duchu – stylu noir – se nesou i jejich další filmy Miller’s Crossing (Millerova křižovatka, 1990), Barton Fink (1991 – více zde), Fargo (1996), The Man Who Wasn’t There (Muž, který nebyl, 2001 – více zde) a No Country For Old Men (Tahle země není pro starý, 2007). Miller’s Crossing je drsný příběh o gangsterech, kde každý hraje sám za sebe a neváhá v případě potřeby obětovat kamaráda. Fargo je o zadluženém prodejci, který ve snaze vytřískat z bohatého tchána nějaké peníze najme dva kriminálníky, aby unesli jeho manželku. Frances McDormand získala za roli policistky Marge Oskara za nejlepší ženský herecký výkon.

Frances McDormand ve filmu Fargo

Film True Grit (Opravdová kuráž, 2010) se od předchozích filmů bratrů Coenů liší v tom, že je to western. Jedná se o remake filmu True Grit (s českým názvem Maršál) z roku 1969, který byl natočený podle románové předlohy stejného názvu Charlese Portise. Snímek není tak temný jako třeba Blood Simple nebo Muž, který nebyl, ale i tak je dost drsný. Čtrnáctiletá Mattie (vynikající Hailee Steinfied) se rozhodne pomstít smrt svého otce. Koupí si koně, najme průvodce Cogburna (Jeff Bridges) a vydá se po stopách otcova vraha. Cestou potkávají texaského rangera (Matt Damon), který jim nejprve poněkud kříží plány, ale nakonec jim pomůže a společně s Cogburnem zachrání Mattie život.

Mattie a Cogburn z filmu True Grit

Ovšem bratři Coenové natočili i několik komediálních filmů. Prvním z nich je Raising Arizona (Potíže s Arizonou, 1987), následovaný The Big Lebowski (Big Lebowski, 1998), O Brother Where Art Thou (Bratříčku, kde jsi?, 2000), The Ladykillers (Lupiči paní domácí, 2004), Burn After Reading (Po přečtení spalte, 2008) a Hail, Caesar! (Ave, Caesar!, 2016). Komediální styl však dle mého názoru bratrům Coenovým příliš nesedí. Cožpak o to, místy se dost nasmějete, ale humor je to poněkud přízemní a primitivní. Filmy mne nijak extrémně neohromily ani podle mne nijak výrazně nevynikají, prostě takový průměr až podprůměr, a nijak netoužím se na ně ještě vůbec někdy podívat. Výjimku tvoří pouze Big Lebowski, ve kterém se tak trochu objeví tragika z Coenových jiných filmů v postavě Donnieho. Ne úplně špatný je také jejich poslední film Hail, Caesar!

Big Lebowski

Mimo tyto dvě skupiny stojí dva filmy. A Serious Man (Seriózní muž, 2009) vypráví o židovském univerzitním profesorovi, jemuž se začne rozpadat život. Film končí pohledem na přicházející tornádo – černou změť mraků, která jakoby naznačuje, že bude ještě hůř. Inside Llewyn Davis (V nitru Llewyna Davise, 2013) vypráví o folkovém zpěvákovi, kterého neúspěch a zklamání provází na každém kroku. Místo úspěchu se však propadá stále hlouběji – přespává na gauči u tenčícího se počtu kamarádů a potlouká se kolem, jak se dá. Na rozdíl od zdařilejšího Bartona Finka s podobným námětem tento snímek postrádá ucelený příběh a musím přiznat, že jsem se u něj docela nudila.

John Turturro ve filmu Miller’s Crossing. Zahrál si i v dalších Coenových filmech, např. hlavní roli v Bartonu Finkovi nebo malou roli bowlingového hráče v Big Lebowski

Co říci závěrem? Bratři Coenovi natočili pár velice zajímavých filmů, které navíc vyzývají k zamyšlení. Jejich nejzdařilejšími snímky jsou ty spadající do přihrádky „film noir“, jež rozhodně stojí za shlédnutí. Podle mnoha kritiků však i jejich méně povedené filmy nejsou zas až tak špatné. Mezi jejich nejslabší filmy bezesporu patří komedie, nicméně pokud máte rádi „lidový“ humor typu Mr. Bean, mohly by se vám líbit.

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz